Proč je nepeněžitý vklad do společnosti také důležitý
Pokud zakládáme firmu, většinou jsme přesvědčeni, že pokud do ní něco vložíme, mělo by to být ve formě peněz. To však není pravda. I nepeněžitý vklad do společnosti může mít svou hodnotu, a mnohdy nakonec být užitečnější než peníze samotné.
Typickým příkladem mohou být nemovitosti. Jistě, prostory pro výrobu si můžeme za peníze koupit, avšak nikde není řečeno, že budou k dispozici. Naopak je pravděpodobné, že po delší dobu žádné nenajdeme. Pokud však již takovou nemovitost máme v osobním vlastnictví, můžeme ji převést na firmu jako nepeněžitý vklad a rovnou ji začít využívat.
Dále jsou to také nejrůznější přístroje, případně nábytek. I ten lze koupit, avšak pokud jej tam vloží někdo z majitelů, nemusíme se starat o výběr, koupi, dodací podmínky a další. Je tedy pochopitelné, že se nám to i v tomto případě vyplatí.
Samozřejmě i zde je potřeba počítat s riziky. Ony věci se stanou majetkem firmy. To však zároveň znamená, že pokud ona společnost zkrachuje, ona budova či zařízení se vám již nevrátí. A to bez ohledu na to, kolik vás stály a na fakt, že jste je koupili. Přijdete o ně stejně jako o své vložené peníze.
Proto je potřeba i zde být opatrný a vkládat do firmy pouze ty věci, které nakonec můžete postrádat. Nikdy totiž nemůžete předem vědět, jak vaše podnikání dopadne a zda bude úspěšné. Pak totiž bude pozdě naříkat, že jste přišli o zvláště cenný přístroj, případně o nemovitost.
Je tedy nakonec na vás, abyste rozhodli, jakou podobu budou vaše vklady mít. Důležité je, aby při založení firmy dosáhly minimální výše stanovené zákonem. Mějte však na paměti, že ocenění se počítá z aktuální tržní ceny, stejně jako ze stavu dané věci. Může se tedy stát, že bude ohodnocena na méně, než byste čekali. To však neznamená, že nebude vůbec potřebná. Jen je dobré si na to dát pozor, abyste pak zbytečně neměli problémy.